הסוחר מוונציה
מס' הצגה: 657
הצגת בכורה: 10/05/2012
מספר הצגות: 183

יוצרים


מאת :
ויליאם שייקספיר
תרגום :
דורי פרנס
בימוי :
אילן רונן
תפאורה :
שני טור
תלבושות :
מאור צבר
מוסיקה :
אורי וידיסלבסקי
דרמטורגיה :
שחר פנקס
כוריאוגרפיה :
מירי לזר
תאורה :
זיו וולושין
שפה ודיבור :
אסי אשד

שחקנים


אנטוניו, סוחר מוונציה, חבר של באסאניו :
אלון אופיר
סאלארינו :
דני לשמן
סאלריו, אדון וניציאני, חבר של אנטוניו :
יואב דונט
באסאניו :
עידו ברטל
גראציאנו, חבר של באסאניו :
אביב אלוש
גראציאנו, חבר של באסאניו :
יובל שלומוביץ
חבר של באסאניו, מאוהב בג'סיקה :
ניר זליחובסקי
פורציה, הגבירה מבלמונט :
הילה פלדמן
נריסה, בת הלוויה שלה :
רינת מטטוב
שיילוק, מלווה-כספים יהודי :
יעקב כהן
לאנצלוט גובו, משרת של שיילוק, אחר כך של באסאניו :
ארז דריגס , דניאל סבג , תומר שרון
ג'סיקה, בתו של שיילוק, מאוהבת בלורנצו :
לירז חממי
נסיך אראגון, מחזר של פורציה :
יואב דונט
הדוכס של וונציה :
מיכאל כורש , אורי הוכמן

דמותו של שיילוק, מהדמויות המרתקות ביותר ביצירתו של שייקספיר. מחד, אדם מעונה וסובל, זר ודחוי בקהילה בה חי, אב דואג לבתו היחידה ג'סיקה ומאידך, הסטריאוטיפ האנטישמי של היהודי המלווה בריבית, אכזר ונקמן, כפי שהצטייר לאורך ההיסטוריה. ממחזותיו הנודעים והפופולאריים של שקספיר שמועלה שוב ושוב בתיאטרון ובקולנוע והפך זה מכבר לשם דבר.

 

המחזה "הסוחר מוונציה"הועלה בתיאטרון השיקספירי "GLOBE TO GLOBE " בסוף חודש מאי 2012 וזכה להצלחה גדולה.

במסגרת האירוע, התבקש התיאטרון הלאומי "הבימה" להתמודד עם המחזה "הסוחר מוונציה". הפסטיבל בתיאטרון הגלוב חל ב-23 באפריל, יום הולדתו של ויליאם שקספיר. זהו פסטיבל שקספיר הגדול ביותר שנוצר עד כה. בפסטיבל השתתפו 37 מדינות שייצגו מחזות שונים של שקספיר ב-37 שפות שונות. המחזה "הסוחר מוונציה", נחשב לאחד המחזות החשובים של שקספיר והוא מועלה על הבמות המרכזיות והחשובות ביותר בעולם .

ב - 2013, הוצגה ההצגה במדריד.

 

 

הבימה נוסע למערכה הבינלאומית בלונדון עם הצגה טובה מאוד.. יעקב כהן, בתפקיד שיילוק.. הופעתו בדמות שיילוק היא בעיני הישג מרשים. הוא מצליח לגרום לקהל ללכת עם הדמות, ולראות מה שהעלילה ­ במחזה ומחוצה לו ­ מעוללת לו. יש בו סוג מסוים של תמימות שמפצה על הרוע שהדמות של שיילוק מעוללת.

מיכאל הנדלזלץ. "הארץ". 15.05.2012

'הבימה מעלה גרסת קרנבל מרהיבה של אילן רונן לשקספיר עם יעקב כהן כשיילוק טבעי וצוות יוצרים נהדר.. אילן רונן הצליח להביא לידי ביטוי בהיר את העלילה באמצעות רעיונותיו הבימתיים, שרדפו אלה את אלה בקצב מצוין, שניצלו נכון כל מרכיב של ליצנות ושל דרמה שהטקסט סיפק לו'.

ynet 05.2012

"הבמאי אילן רונן וצוותו המוכשר השכילו להעמיד הפקה אנטיליגנטית ודינאמית, רעננה בפן החזותי שלה ומורכבת בהתייחסותה לטקסט, היוצרת היגד אמנותי חזק ומרשים, בלי לוותר על הפן הבעייתי של הצגת הכעס והרוע של שיילוק היהודי, אך מתוך הצדקה עמוקה למניעיו. מעל לכל מבליט רונן את היחסים המורכבים שבין הדמויות המשתנות ברגע מקורבנות למתעללים וחוזר חלילה. כולם קשורים זה לזה בחבלים סמויים המקבלים המחשה בימתית מפתיעה.

יעקב כהן מעניק לדמות הטראגית של שיילוק עוצמה בלתי רגילה וגם מחדד את העלבון וההשפלה שלו באמצעות השימוש המעודן במבטא המזרחי שלו. מלבדו בולטים אלון אופיר כאנטוניו היהיר, יוסף סוויד כבסאניו המניפולטיבי והילה פלדמן כפורציה החכמה.

שי בר יעקב. "ידיעות אחרונות". 21.05.2012