יומן חוף ברייטון
מס' הצגה: 369
הצגת בכורה: 18/08/1984
מספר הצגות: 210

יוצרים


שחקנים


קיית ג'רום :
ליא קניג , רבקה גור
ג'ק ג'רום :
יהודה אפרוני
יוג'ין ג'רום :
אבי חדש
סטנלי ג'רום :
שמעון כהן
בלאנש :
טובה פרדו
נורה :
ענת הרפזי
לורי :
דניאלה מילר , אסתר ברעד

חלקה ראשון של הטרילוגייה האוטוביוגרפית של המחזאי ניל סיימון.

השנה היא 1937. משפחה יהודית מהמעמד הנמוך בברוקלין, מנסה להתמודד עם קשיי הקיום בתקופת השפל הכלכלי הגדול בארצות הברית בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה.

 

ג'ק, האב, משלים את הכנסתו הקטנה במפעל לבגדים, על-ידי עבודה כסוכן נוסע המוכר קישוטי מסיבות. ממשכורתו הדלה עליו לפרנס את משפחתו המורחבת הכוללת, בנוסף לאשתו קייט ולשני בניו יוג'ין וסטנלי, גם את אחות אשתו האלמנה, בלאנש, ואת שתי בנותיה - נורה ולורי.

כל אלה דחוסים בבית הקטן בחוף ברייטון, ברוקלין.

 

 יוג'ין בן ה-15 המתאווה להיות שחקן בייסבול נודע וסופר הוא גיבור המחזה ודרך עיניו, יומנו האישי ולבטי התבגרותו מועבר לנו סיפור המעשה.

 

"יומן חוף ברייטון' על אף נושאיו אינו מן המחזות המשובחים של ניל סיימון. המחזה גדוש מידי בשמאלץ אפילו בשביל קומדיה מסחרית. הכל ידוע מראש, הכל צפוי, הכל בנאלי ועטוף בעטיפה ורדרדה. הקיטש, הבנאליה ומשקל הנוצה אינם מפריעים ל'יומן חוף ברייטון' להפוך להצלחה בברודווי ויש להניח שגם קהל 'הבימה' יקבל אותה באהבה. עמית גזית והצוות הם בסדר. לליא קניג ולאפרוני ניתנת הזדמנות להפגין את כשרונם והם טובים, משכנעים ונוגעים ללב.

טובה פרדו, ענת הרפזי, שמעון כהן ואסתר ברעד עושים עבודה נאמנה ואבי חדש, שהוא פנים חדשות לחלוטין, מוכיח חן וכשרון מבטיח.

שוש וייץ. "ידיעות אחרונות". 7.09.1984

"זה מחזה שמאפשר לליא קניג לשוב ולגלם אם יהודיה שתלטנית ולפזר קצת בדיחות עסיסיות בנונשלנטיות. אין אצלנו דומה לליא קניג בתפקידים ממין זה. גם יהודה אפרוני קורץ מחומר דומה והוא עושה תפקיד כזה של אב יהודי קשה יום, ממש מן השרוול. היו גם הפתעות. יש שחקן צעיר וסימפטי, אבי חדש, המגלם ברגישות ובעיתוי מדוייק תפקיד של נער מתבגרף פיקח, מלא הומור ויוצר מגע חם עם הקהל. שחקן שמעורר עניין בעתידו.

אליקים ירון. "מעריב". 14.09.1984