אלוהים מחכה בתחנה
מס' הצגה: 680
הצגת בכורה: 14/11/2014
מספר הצגות: 28

יוצרים


מאת :
מאיה ערד
בימוי :
שי פיטובסקי
תפאורה :
ניב מנור
תלבושות :
נטשה טוכמן פוליאק
מוסיקה :
אלברטו שוורץ
דרמטורגיה :
עינת ברנובסקי
וידאו :
נמרוד צין
תנועה :
שרון גל
תאורה :
זיו וולושין

שחקנים


ג'מאל :
עודד אהרליך
אמל :
אושרת אינגדשט
נבילה/סאריה/אשה פלסטינית :
נעמה ארמון
יעל :
לאה גלפנשטיין
פארס/צחי/חמי :
הראל מוראד
נאסרין/אשה פלסטינית :
אלינור פלקסמן
דר' אבו חאלד/סגן יניב :
שחר רז
תייסר/פלסטיני :
יובל שלומוביץ

שמונה שחקנים מנסים להרכיב מחדש את רסיסי החיים והמוות שהשאירה אחריה פצצה אנושית.

השורדים מנסים לשחזר: מתי הפכה הילדה הקטנה ממחנה הפליטים לאישה קשוחה במשקפי שמש שאין לה אלוהים? אימה, חברתה, החיילים שאפשרו לה לעבור את המחסום, חוקר השב"כ, נהג המונית שהסיע אותה, המלצר ששירת אותה והסועדים שניצלו, מחברים רסיס לרסיס אבל התמונה שנוצרת לעיני הקהל חוזרת ומתפרקת ברגע הבום.

 

בהמשך למגמה המוצלחת של התמודדות קבוצת הצעירים עם נושאים שעל סדר היום הציבורי, דוגמת "ארץ חדשה", הוזמנה קבוצת צעירי הבימה להשתתף בפרויקט בינלאומי דוקומנטרי המתייחס לשורשי התהוות הטרור העולמי מזוויות שונות, בהשתתפות תיאטרונים מנורבגיה, גרמניה, בריטניה וישראל.

"צריך נחרצות, אומץ עם החלטה, לא ללטף קהל כדי להרים את המחזה 'אלוהים מחכה בתחנה' שכתבה המחזאית מאיה ערד. המחזה הזה הוא מראה דו צדדית רעה של חיינו וחיי הפלסטינים כאן. הוא מתאר בפלאסטיות למה ואיך מגיעים להיות שהיד בארץ זו, מהן ההשלכות השהידיות על הפלסטינים ומה הוא מעולל לישראלים.

הטיפול הבימתי של שי פיטובסקי הוא חד. הוא בנה סצינות קצרות, מדרבנות רגשות, שבהן מנוצל המבנה של אולם ברטונוב לכניסה ויציאה דרך המעברים. המשחק של הצוות מגובש ומעצים מעמדים מצמררים. עיצוב התפאורה של ניב מנור הוא מצומצם ומבאר. זו גם אפקטיביות הוידאו של נמרוד צין.

דבורה נמיר, "אתר בית העיתונאים" 11.2014

"סיפורה של מחבלת מתאבדת, מסופר מכל מיני זוויות, לא רק של הוריה ושל חברתה הטובה, אלא גם של החיילת במחסום שאפשרה לה לעבור, של נהג המונית הערבי שהסיע אותה מהמחסום ואפילו של חוקר השב"כ. כל אלה בונים פספס מרתק ומרגש של סיפורים אנושיים קטנים המתחברים לסיפור אחד גדול וכואב בידיהם של השחקנים המצוינים בהנהגתו הבוטחת של הבמאי שי פיטובסקי.

ראויים במיוחד לציון, אושרת אינגדשט בתור המחבלת, לאה גלפנשטיין בתור החיילת, יובל שלומוביץ' בתור אביה של המחבלת ונעמה ארמון בתפקיד אמה.

שי בר יעקב."ידיעות אחרונות". 14.11.2014