מעיין הכבשים
מס' הצגה: 104
הצגת בכורה: 22/01/1951
מספר הצגות: 25

יוצרים


מאת :
לופה דה וגה
תרגום :
רפאל אליעז
בימוי :
משה הלוי
תפאורה ותלבושות :
פאול לוי
מוסיקה :
א. בוסקוביץ
תנועה :
מיה ארבטובה

שחקנים


דון רודריגו טלס הירון :
ליאו פילר
פרנאנדו גומס דה גוסמאן :
נחום בוכמן
אורטניו :
מרדכי בר
פלורס :
מישא אשרוב
אסטבאן :
חיים אמיתי
לאורנסיה :

לאורנסיה :
רחל לופוביץ' (תימור)
לאורנסיה :
פנינה פרח
מנגו :
שמואל רודנסקי
בארילדו :
רפאל קלצ'קין
חואן רוחו :
מנחם בנימיני
אלונסו :
אברהם ברץ
פרונדוסו :
ישראל בקר
פסקואלה :
עדה טל
חאסינטה :
אידה מגד
השופט :
ארי ורשבר
סימבראנוס :
יעקב בן-משה
הכוהן :
יהודה רובינשטיין

המחזה מספר על מרד עממי המובל על ידי הנשים כנגד המושל הצבאי המנצל את כוחו לרעה.

 

אנשי כפר בספרד מנסים לנהל אורח חיים נורמאלי תחת משטר העריצות של המושל. השלווה המדומה מתנפצת כאשר המושל מנסה לאנוס את בתו של ראש הכפר.

 

המעשה מעורר את זעמם של אנשי הכפר והעימות עם הצבא הוא בלתי נמנע. העינויים וההשפלה של נשות הכפר מובילים למרד עממי ולרצח המושל הצבאי. בני הכפר פונים אל המלך והמלכה על מנת שישיבו את הצדק על כנו.

"זוהי אופרה בלא קומפוזיציה, מין ליברטו קלוש בצירוף תפאורות ופאתוס וריקודים ופיזמונים. אין להבין מה ראה על כך משה הלוי בשובו ל'הבימה' לבחור מאלף המחזות של לופה דה וגה, דווקא מחזה זה? יפות התפאורות ועוד יותר מהן המסכות. שפע של טיפוסים מלובשים ברב גווניות מלבבת. המסכה הטובה ביותר היא זו של שמואל רודנסקי מין לץ הכפר המכניס רוח חיה בהצגה.

פנינה פרח מתרוממת לרמה אמנותית גבוהה, בנאומה המלהיב למרד. התפקיד הראשי של המפקד הוא בידי נחום בוכמן שהצטיין בתפקידיו האחרונים ובייחוד זכור בתפקיד הגנן ב'מיס מייבל'. התרגום של אליעז הוא שוטף למרות היותו בחרוזים".

ב.ק. "הבוקר". 26.01.1961

"נחום בוכמן מבטיח הרבה לעתיד ומוכיח כח עיצוב חזק מאוד במחזה זה. נקווה ש'הבימה' תיתן אפשרות לאמן הצעיר והעולה להתפתח כראוי והתיאטרון יבוא על שכרך בכך. משמחת הופעתן של שתי השחקניות הצעירות בתפקיד הראשי - פנינה פרח ורחל לופוביץ'. הן צעירות מידי בשביל התפקיד וכורעות למעשה תחתיו, אך דווקא העמדת פנים זו מוסיפה חן למשחקן.

שמואל רודנסקי, מעצב דמות רעננה, חיים אמיתי - ראש עיר מלא הוד והדר. ישראל בקר עושה כל מה שביכולתו. כל שאר התפקידים אפיזודיים ושחקנים מצויינים.

ד"ר א. פויירשטיין. "הצופה". 2.01.1951