קשה להיות יהודי
מס' הצגה: 209
הצגת בכורה: 23/06/1965
מספר הצגות: 34

יוצרים


שחקנים


דוד שפירא :
רפאל קלצ'קין
שרה אשתו :
בת עמי אלישיב-פינקל , סוניה שפטל
בטי, בתו :
דפנה סלנט
סיומקה, בנם :
דורה מגר
שניאורסון :
שלמה בר-שביט
איבנוב :
יהודה אפרוני
כץ "כצלי" :
שמואל סגל
גרינסברג :
אלכס אנסקי
פראדקין :
יחיאל אמיר
הורוויץ :
ישראל רובינצ'יק
ראש הז'אנדרמים :
ליאו יונג
שוער הבית :
יהודה רובינשטיין
גימנזיסטים :
יעל יעקב , חיים פורמן

עיר קטנה ברוסיה של טרום מלחמת העולם הראשונה.

 

קבוצה של בוגרי גימנסיה עורכת חגיגה לכבוד התחלת הלימודים באוניברסיטה. כולם עליזים ושמחים פרט לשניאורסון, היהודי היחיד שביניהם. הוא סיים את הגמנסיה בהצטיינות וקיבל מדלית זהב. למרות זאת הוא חושש מפני העתיד.

 

איבנוב, חברו של שינאורסון, הוא גוי בעל לב טוב , נאה ובן למשפחה עשירה ומיוחסת, שכל השערים פתוחים לפניו. כטוב ליבו ביין מציע איבנוב לשניאורסון להחליף את תעודות הזהות : הוא יהיה שניאורסון ושניאורסון יהיה איבנוב. איבנוב מכריז שהוא רוצה להיות יהודי למשך שנה ולבדוק האם באמת קשה להיות יהודי.

 

שניאורסון ואיבנוב מחליפים תעודות וחבורת בוגרי הגמנסיה נשבעים לשמור על הסוד.

"אברהם ניניו, חניך הדור הארצישראלי של 'הבימה' וגיבורו של 'עלי כינור' חזר לזירה השלום עליכמית כשהוא מצליח לתת להצגה בימוי חדש, רענן, השומר עם זאת על המסורת והסגנון של שלום עליכם מעל בימותינו. רפאל קלצ'קין כרבי דוד שפירא היה נפלא נלבב, חריף וכל השאר - בלי יוצא מן הכלל - היוו צוות מעולה, מלוהק כהלכה ומודרך כהלכה.

בקיצור - קומדיה של טעויות יהודית עם נופך של עצב יהודי, משחק טוב, בימוי טוב, מחזה טוב ותיאטרון טוב ולא נשאר אלא לומר - מזל טוב !

בן עמי פיינגולד. "הבוקר".25.6.1965

"רפאל קלצ'קין השקיע ממיטב עסיסיותו ורעננותו בגילום דמותו של רבי דוד שפירא. ושמואל סגל בתפקיד כצ'לה, היה לו בן לוויה נאמן ומבדח. אך זאת הייתה הנחמה כולה וזה היה בהחלט פחות מדי. שחקנים וותיקים כמו בת-עמי, יהודה אפרוני ושלמה בר-שביט, לא הצליחו לנסוך לחלוחית בדמויות שגילמו ושחקנים צעירים עשו את המוטל עליהם בצורה חובבנית. מדוע הוצג המחזה הזה ? בהצגה הזו לא מצאנו תשובה לשאלה הזו.

נחמן בן עמי. "מעריב". 25.06.1965