ריצ'ארד השלישי
מס' הצגה: 310
הצגת בכורה: 27/11/1976
מספר הצגות: 45

יוצרים


מאת :
ויליאם שייקספיר
תרגום :
רפאל אליעז
נוסח לבמה :
תרצה אתר
בימוי :
דוד לוין
תפאורה ותלבושות :
אלי סיני
תאורה :
נתן פנטורין

שחקנים


המלך אדוארד ה- IV :
יהודה אפרוני
אליזבט אשתו :
טובה פרדו
הנסיך אדוארד :
יעקב מזרב
הדוכס מיורק :
גיא זיידמן
ג'ורג', הדוכס מקלרנס :
נחום בוכמן
ריצ'ארד הדוכס מגלוסטר :
שלמה בר-שביט
אח"כ המלך ריצ'ארד השלישי :

לורד הייסטינגס :
אברהם רונאי
הדוכס מיבקינגהם :
שמואל עצמון
הרוזן ריברס :
רפי תבור
לורד סטנלי :
אליעזר יונג
הבישוף מאלי :
ישראל רובינצ'יק
וויליאם קטסבי :
רולף ברין
סר רטקליף :
חיים חובה
הדוכס מנורפולק :
גרגורי בוימיסטר
ג'יימס טירל :
ניסים עזיקרי
ברקנברי, קצין המצודה :
אסי הנגבי
רוצח א' :
שרגא הרפז
רוצח ב' :
ברוך דוד
ראש העיר לונדון :
צבי שטולפר
לבלר :
רפאל קלצ'קין
הדוכסית מיורק :
חנה רובינא
מרגרט – אלמנת הנרי ה-6 :
ליא קניג
הנסיך אדוארד ,בנה :
שמעון כהן
ליידי אן אלמנתו :
לבנה פינקלשטיין
הרוזן מריצ'מונד :
ישראל בידרמן
אח"כ הנרי השביעי הרוזן מאוקספורד :
שרגא הרפז
אזרח א' :
עזרא דגן
אזרח ב' :
שמעון כהן
אזרח ג' :
רפאל קלצ'קין
שליח הלורד סטנלי :
שמעון כהן
שליח א' :
שמעון כהן
שליח ב' :
אלכס גד
שליח ג' :
עזרא דגן
אצילים,כמרים ,אזרחים ,חיילים :
אלכס גד , גדעון גלבוע , פיני הלר , דור לוס , אגד לסלאו , יחיאל עקריש , אשר פרידמן , אבי שן-צור , אביבה ויינטראוב , נטלי ניקיטין

 המלך ריצ'רד השלישי היינו גיבן מכוער, נשבע להיות נבל.

הוא מתכנן לכלוא את אחיו ג'ורג', הדוכס מקלארנס, כדי להיות קרוב יותר אל כס המלוכה. השלב הבא במזימתו של ריצ'רד הוא נישואיו לליידי אן, אלמנתו של אדוארד מווסטמינסטר הנסיך מווילס.  למרות שהיה אחראי למות אביה ובעלה, מסכימה אן  להינשא לו.

 

אדוארד הרביעי מת  ריצ'רד ממהר להיפטר מהמכשול האחרון לכס המלוכה. הוא פוגש את אחינו הצעיר אדוארד החמישי, בדרכו לטקס ההכתרה בלונדון,  רוצח את מלוויו של אחינו ושולח אותו ואת אחיו למצודת לונדון שם יוכל  "להגן" עליהם.

ריצ'רד מתחיל במסע יחסי ציבור על מנת להציג עצמו  כצנוע ומסור - המועמד המתאים ביותר לכתר.  לורד הייסטינגס, המתנגד לריצ'רד, נעצר ומוצא-להורג באשמת שווא. שאר האצילים משודלים לקבל את ריצ'רד כמלכם, למרות העובדה שאחייניו הם הבאים בתור לרשת את כס המלוכה.

בעקבות מעמדו החדש, ריצ'רד מרגיש בנוח להיפטר מאחייניו. ככל שמסע הרציחות נמשך, הפופולריות שלו יורדת והוא נאלץ להלחם נגד המורדים. הראשון למרוד הוא בקינגהם, ואחריו הרוזן מריצ'מונד.

לפני הקרב  מול המורדים, זוכה  ריצ'ארד לביקור מרוחות האנשים שהיה אחראי למותם המצווים עליו להתייאש ולמות. ריצ'רד מתעורר וקורא לעזרתו של ישו.  בשעתו האחרונה מבין שמעשיו היו רשעים והוא מנסה  לכפר על עוונותיו .

 אולם הבנה זו באה מאוחר מדי.

"עבודת משחק הראויה לשבח בהצגה זו היא של שלמה בר-שביט בתפקיד ריצ'ארד. הוא אינו רק נוכל מפלצתי, התגלמות הרע. הוא מלך ויש בו מגדולתו של מלך. יש בו גם עוצמה מגנטית מהממת. הוא גם ניחן בכוח משיכה גברי כביר שעוצמתו בולטת במיוחד על רקע מומיו הגופניים.

בועז עברון. "ידיעות אחרונות". 14.12.1976

"ריצ'ארד השלישי נמנה עם הטובים והמרגשים שבמחזות שיקספיר, שעם כל גאוניותו אינו ברמה שווה תמיד. על רקע של יריעה היסטורית נפתלת, נפרשת לפנינו נפשו של שאפן, מכוער בגוף ובנפש, החותר לפסגת השלטון המרושע. עלילה ופיוט, מתח ותהפוכות נפש - כל זה מצוי כאן ככול שידרש. שלמה בר-שביט בתפקיד ריצ'ארד עושה עבודה שחקנית עצומה שלא לעיתים קרובות רואים כמוה בבנותו את דמותו של ריצ'ארד בעל המומים הגופניים כיצור מרושע, נוקם נקמת מומיו בכל הסובב אותו.

אולם מבנה זה ותפיסה זו של הדמות לא עשו צדק עם ריצ'ארד השקספירי, אשר גם כובש את לב הסובבים אותו וכך מצליח לעלות אל פסגת השלטון. התרגום של רפאל אליעז שהוגש בנוסח בימתי של תרצה אתר - יש בו מן העושר היאה לשקספיר.

נחמן בן עמי. "מעריב". 20.12.1976