וויצק
מס' הצגה: 321
הצגת בכורה: 06/04/1978
מספר הצגות: 19

יוצרים


מאת :
גאורג ביכנר
תרגום :
שמעון זנדבנק
בימוי :
דוד לוין
תפאורה ותלבושות :
איתן לוי
תאורה :
נתן פנטורין

שחקנים


וויצק :
ניסים עזיקרי
מאריה :
סנדרה שדה
קפטין :
נחום בוכמן
רופא :
אברהם רונאי
טמבור מיור :
רולף ברין
אנדרס :
דויד שטרן
ספר :
ברוך דוד
סבתא :
עדה טל
כרוז :
מוסקו אלקלעי
קארל :
דורון עובדיה
תת קצין :

יהודי זקן :
דן רונן
מרגרט :
שפרה מילשטיין
שוטר :
ישראל טרייסטמן
צייר :

סוס :
דודי מעין
חייל :

הילד :
תום טיילור

וויצק, משרת של קצין בחיל הרגלים ושפן נסיונות בידי הרופא, מתרוצץ מבוקר עד ערב כדי להשביע את רצונם של שני אדוניו. את משכורתו הוא מביא למריה, שילדה לו בן מחוץ לנישואים. אך מריה, תאבת החיים והעינוגים, נענית גם לחיזוריו של גבר אחר. וויצק, מטורף מקנאה, רוצח את מריה על בגידתה בו.

 

בכתב אישום נגד החברה הדורסנית, שהביאה את וויצק למצבו והניחה את כלי הרצח בידיו, מוקיע ביכנר את הממסד הסדיסטי המבטל את אנושיותו של הפרט ומותיר לו רק דרך אלימה ורצחנית לזעוק את זעקתו .

"דוד לוין ביים את 'וויצק' בתחושה של חריגה מהחולין, של נגיעה ביצירה המכילה הרבה יותר מאספקט אחד או שניים של החיים. מחזה שהוא קיום מושלם, מקיף, הרמטי ולא חיקוי של חיים אחרים. כמו תעלומה שכולה רעיונות ומפתחות לחדירה אל הנפש האנושית. לוין משווה את המחזה ל'מלך ליר' של שיקספיר. שם משתגע מלך, היוצא להתמודד בסערת איתני הטבע, שובר סדרי עולם. כאן מתגמד אדם על ידי רשעות החברה ומאבד את צלילות דעתו. הסערה נשארת בתוכו, אך אינה מקבלת ביטוי דרמטי סמלי של שבר קוסמי כמו בדרמה האליזבטנית של שיקספיר.

את וויצק מגלם ב'הבימה' נסים עזיקרי. שנים רבות נקשר שמו של עזיקרי בתפקידים קומיים. הדימוי הציבורי הזה הילך עליו אימה. עברו שמונה שנים מאז שיחק את אסטרגון ב'מחכים לגודו' ומאז לא הטילו על כתפיו תפקיד דרמטי המקרב את השחקן אל תהום פעורה בעוצמת ההתנסות הנפשית שהוא תובע ממנו. 'בשבילי לעשות את וויצק' הוא אומר, ' זה לסגור את המעגל שנפתח ב'מחכים לגודו'. והפעם אני מגיע באופן חד משמעי עד לשורש.'

שרית פוקס. "מעריב". 13.04.1978