עלי כנור (הצגה מחודשת)
מס' הצגה: 333
הצגת בכורה: 08/12/1979
מספר הצגות: 72

יוצרים


מאת :
שלום עליכם
עיבוד :
ברוך צ'מרינסקי
בימוי :
אברהם ניניו
תפאורה ותלבושות :
איתן לוי
מוסיקה :
פולדי שצמן
תנועה :
גבי אלדור

שחקנים


שייה מיכל :
שמואל רודנסקי
פסיה ביילה :
פנינה פרח , שושנה דואר
זמלה :
דליה פרידלנד
נפתלי בזבירודוקי :
שמואל סגל
חוה אשתו :
אתל קובינסקה
חמלה :
שי שוורץ
פיני :
דן פרידמן
כרכשתא :
שולי כהן
צ'צ'יק קפלמייסטר :
גדעון זינגר
הרשל :
שמואל עצמון
אסתרל פלסתרל :
סנדרה שדה
אפרים קלוץ :
דויד שטרן
שלום שכנא :
אליעזר יונג

 

עלי כינור היא מעשיה אידילית-אגדית על נפש יהודית המבקשת לה תיקון בעולם האמנות באמצעות דמויות מעוצבות להפליא : כליזמרים יהודים ובראשם נפתלי בזבורודקה, המורד נגד העוול וההשפלה שבמעמדו, אשתו, חוה, המקוננת מרה על עוניים המרוד ומגינה על ילדיה, פיני חמלה וכרכשתא, בני הכליזמר השמחים בחלקם, הרשל בעל טכסא המלוה בריבית, צ'צ'יק קפלמייסטר מנצח התזמורת הפולני בדימוס, שלום שכנא השדכן השתדלן, אפרים "קלוץ" המלשין, זמלה ואסתר'ל-פלסתר'ל כחתן וכלה, שייה-מיכל המוזג, האב הקפדן והנוקשה ופסי-ביילה, אשתו, האם הסלחנית.

 

זהו עולם שהיה ואיננו, שהלך ללא שוב, שלבש בגדי שירה של סופר ומשורר, עולמם של גיבורי שלום עליכם.

"יש בהצגת 'הבימה' דמות אחת המצליחה לגעת, דמותו של זמלה בגילומה הטוב של דליה פרידלנד. דליה מצליחה להמחיש את תמימותו, את געגועיו, את חלומותיו של הנער הבורח מהאווירה הקודרת של ביתו, מלימודיו בחדר אל הנגינה עלי כינור שעליה הוא מוכן למסור את נפשו. זמלה של דליה פרידלנד הוא טהור, ילדותי ונלהב והוא מתחבב על הצופה מן הרגע הראשון.

טוב שנוטלים ממורשת הדרמטורגיה היהודית שאיננה רבת היקף, אך יש לגשת אליה בגישה בת-זמננו ולא בשיחזור היסטורי.

חוה נובק. "דבר". 14.02.1980

"נעים לשוב ולחזות בתוף הנהדר והמסתובב של עמנואל לופטגלס המנוח ולשמוע את הנעימות הנושנות אשר פולדי שצמן ריענן אותן בחביבות רבה כל כך. וכן, לשוב ולפגוש בחביבותה של דליה פרידלנד בתפקיד זמלה ואף בשמואל רודנסקי ושושנה דואר, בשמואל סגל ובאתל קובינסקא, בגדעון זינגר ושמואל עצמון ובקבוצת צעירים חביבים השירים ומחוללים ללא יומרות מרובות ובהנאה גלויה, ככל אשר תבעו מהם גבי אלדור אשר על המחולות ואברהם ניניו אשר על ההצגה.

אליקים ירון. "מעריב". 18.02.1980