חודש בכפר
מס' הצגה: 579
הצגת בכורה: 16/12/2004
מספר הצגות: 114

יוצרים


מאת :
איוואן טורגנייב
תרגום, עיבוד ובימוי :
חנן שניר
תפאורה ותלבושות :
בוקי שיף
מוסיקה :
יוסי בן-נון
תנועה :
מרינה בלטוב
תאורה :
פליס רוס

שחקנים


איסלאייב, בעל אחוזה עשיר :
עופר זוהר
נטליה פטרובנה :
אסנת פישמן
קוליה, בנם, בן 10 :
יואב חובב , רן בוקסנבאום
וורה אלכסנדרובנה :
הילה פלדמן
אנה סימיונובנה איסלאייבה, אמו של ארקדיי :
דבורה קידר
איליזבט שאאף מורה לגרמנית :
לירית בלבן
מיכאיל אלכסנדרוביץ, ראקיטין, ידיד המשפחה :
יגאל שדה
אלכסיי ניקולאייביץ בלאייב, סטודנט, המורה של קוליה :
יובל סגל
אפאנאסי איבניץ',בולשינצוב,שכן :
דביר בנדק
איגנטי אילייץ' שפיגלסקי, רופא :
דב רייזר
קטיה המשרתת :
טל צדקוני
מטביי משרת :
נצר אלוני

במרכז העלילה שני משולשי אהבה, שבהם הדמות המרכזית היא נטליה פטרובנה – בעלת אחוזה נשואה המתאהבת נואשות במורה הצעיר של בנה. בת חסותה הצעירה בת ה-17 מאוהבת בו גם היא. ראקיטין, ידיד המשפחה, מתייסר באהבתו לבעלת הבית ובכך משחזר את סיפורו האוטוביוגרפי של המחזאי עצמו. העלילה מתרחשת באווירה פסטורלית של אחוזה כפרית במשך חמישה ימים. האורחים השונים המבקרים באחוזה בתקופה זו, מסבכים את העלילה ותורמים לאופיו הקומי של המחזה.

מחזהו החשוב ביותר של טורגנייב, מגדולי הספרות הרוסית, ששימש מודל למחזותיו של צ''כוב ובעיקר במחזות "הדוד ואניה" ו"השחף". 

 

 

 

 

 

 

 

A Month In The Country

 

 

By Ivan Turgenev

Play no. 579

Opening show: 16/12/2004

 

 

Creative team

 

 

Hebrew version, Adaptation & Direction: Hanan Snir

Designed by Bukki Shiff

Music by Yossi Ben-Nun

Lighting by Felice Ross

Movement by Marina Beltov

 

 

 

CAST

 

 

Arkady Sergevich Islayev, a rich landlor: Ofer Zohar

Natalya Petrovna, his wife: Osnat Fishman

Kolia, their son: Ran Buxenbaum.Yoav Hovav

Vera Aleksandrovna, Natalya’s ward: Hila Feldman

Anna Semyonovna Islayeva, Arkady’s widowed mother: Dvora Kedar

Elizbeth Schaaf, a German tutor: Lirit Balaban

Michaeil Aleksandrovich Rakitin, the family’s friend: Ygal Sade

Alexy Nikolayevich Belayayev, Kolia’s tutor: Yuval Segal

Afanasy Ivanich Bolshintsov, a neighbouring landlord: Dvir Benedek

Ignaty Ilyich Shpigelsky, a  local doctor: Dov Reiser

Katya, a maid: Tal Zidkony

Matvey, a servant: Nezer Aloni

 

 

 

A Month in the Countrywas written in Paris between 1848 and 1850. The play was originally to have been called The Student but this had connotations that were too openly revolutionary. Turgenev then changed the title to Two Women  before finally settling on the present version.

The play was thought to be an attack on marriage and immediately ran into problems with the Russian censor. It was not allowed to be printed until 1855 and only then in a mutilated version which made Natalya Petrovna a widow. The oringial text was not published until 1869 and the play had to wait until 1872 for its first performance. It is possible that had it not been for the strict theatrical censorship Turgenev’s career might have taken an entirely different course and he would have come down to posterity as a platwrite rather than as a novelist. The first successful production of A Month in the Country took place at the Alexandrinksy Theatre in 1879, when Mariya Savina took the part of Vera for her benefit performance. The play was revived several times in Turgenev’s lifetime and was playing in Petersburg on the day of his funeral. Stanislavsky directed it for the Moscow Art Theatre in 1909 with Chekhov’s widow Olga Knipper as Natalya Petrovna, and since then it has taken its place as part of the international repertoire. The role of Natalya Petrovna has been played by actresses as diverse as Ludmilla Pitoeff, Peggy Ashcroft, Uta Hagen, Delphine Seyrig and Margaret Leighton.

 

 

 

"הביצוע מעולה מכל הבחינות. הבמאי חנן שניר שגם תרגם ועיבד את המחזה, הצליח לעצב ולגבש משחק אנסמבלי מתוזמר היטב של טיפוסים שונים עם אופי וזהות על רקע האווירה והנוף האנושי המיוחדים של הזמן והמקום. המחזה מלוהק ומשוחק ברוח המחזה והבימוי. בעיקר כדאי לציין את הילה פלדמן הכלה הצעירה ורה, דב רייזר הרופא החכם והשנון, לירית בלבן המורה לגרמנית, יובל סגל המורה הצעיר בלאייב ויגאל שדה, רקיטין ידיד המשפחה ובעיקר התפקיד הראשי, אסנת פישמן, נטליה, אשת בעל האחוזה, המנסה להיחלץ מחיים אפורים ללא אהבה.

המשחק של אסנת פישמן מרשים ומרגש. יש לה אישיות, אופי, נוכחות. זוהי נטליה מעניינת ומרתקת. לכך מצטרפת גם התפאורה היפה של בוקי שיף המציגה את הנוף הכפרי מבעד למסגרת של תמונה המשדרת כביכול אשליה כאילו מדובר בסיפור 'שיצא מן התמונה'. מוזיקת הרקע של יוסי בן-נון מעולה. בקיצור, 'חודש בכפר' הוא הישג חשוב ל'הבימה', צל"ש אישי לחנן שניר וגם מבחן אמיתי לקהל רציני המחפש תיאטרון ולא רק בידור.

בן-עמי פיינגולד. "הצופה". 18.02.2005

"זה אולי ההישג הגדול ביותר של חנן שניר שעיבד וביים את המחזה באולם 'מסקין' של 'הבימה'. מהבמה עולה תחושת רעננות כאילו זו הפעם הראשונה שבה אנו מתוודעים למילייה הזה. חלק ניכר מיופיה של ההפקה טמון בתפאורה של בוקי שיף שהעמידה על הבמה מסגרת זהובה שמאחוריה ניבט גן מקסים שופע שקדיות. גם המוזיקה של יוסי בן-נון נעה במיומנות בין קטעי פסנתר נוגים לבללייקה מתרוננת.

אבל העיקר כאן הוא המשחק : מזמן לא נראתה אצלנו עבודת אנסמבל מדוייקת כל כך, נינוחה כל כך. שניר קיצץ את המחזה בצורה משמעותית ותרגם אותו לעברית מדוברת למדי. למרבה הפלא תחושת הביתיות שיצר מעצימה את הקוהרנטיות ומגבירה את הקצב. אין כאן בכלל רגעים מתים, גם כשהגיבורים מנסים להרוג את הזמן, הבמה כמו השקדיות ממשיכה ללבלב.

המשחק מעולה. אסנת פישמן בתפקיד בעלת האחוזה נטליה, יגאל שדה, ידיד המשפחה רקיטין, מריר ומפוכח, עופר זוהר, הבעל הנבגד מצויין אף הוא וכך גם הילה פלדמן, יובל סגל, דבורה קידר, לירית בלבן, דביר בנדק וטל צדקוני, נצר אלוני. מי שגונב את ההצגה הוא דב רייזר שמגלם את הרופא הנודניק בווירטואוזיות בלתי רגילה.

איתן בר-יוסף, "העיר". 10.02.2005