מירל'ה אפרת
מס' הצגה: 670
הצגת בכורה: 02/09/2013
מספר הצגות: 96

יוצרים


מאת :
י. גורדין
תרגום ומוסיקה :
אבישי בקי-פיש
עיבוד ובימוי :
חנן שניר
תפאורה :
אלכסנדרה נרדי
תלבושות :
סבטלנה ברגר
עיצוב תאורה :
מאיר אלון
ניהול מוסיקלי :
אבי בנימין

שחקנים


מירל'ה אפרת :
גילה אלמגור
שלמון , מנהל עסקיה :
שמיל בן ארי
מחלה, מנהלת משק ביתה :
סנדרה שדה
יוס'לה, בנה הבכור :
יואב דונט
דוניה , בנה הצעיר :
ניר זליחובסקי
שיינדלה , אשתו של יוס'לה :
הילה פלדמן
נחומצ'ה , אביה :
מיכאל כורש
חנה - דבורה , אמה :
רות לנדאו
שלמ'לה, בנם של יוסל'ה ושיינדלה :
אילי אלדר , מנור חקק , שחר טבוך , אלעד פישמן
נגן - פיקולו :
אבישי בקי-פיש ,
נגן- כינור :
דניאל הופמן
נגן - אקורדיון :
עירא שירן
ניצב :
ליאון נוני , לירי אור , נצר אלוני , צבי לוי , שני אמתי

מירל'ה אפרת, סוחרת עשירה מגרודנה, מגיעה לסלוצק, עם שני בניה ופמלייתה, כדי להשיא את יוסל'ה, בנה הבכור לשיינדלה, נערה ענייה אך בעלת יחוס. במפגש הראשון של מירל'ה עם מחותניה, היא מבינה שעשתה מקח טעות והמחותנים מתגלים כקבצנים ושנוררים, המנסים להיבנות מהשידוך. כשהמצב הופך בלתי נסבל עבורה, היא מבטלת את השידוך, ומצווה על שולמן, מנהל עסקיה, לחזור לגרודנה. תחנוניהם ובכיים של המחותנים, כמו גם התנגדותה השקטה של מחלה - מנהלת משק ביתה, אינם משנים החלטתה. אך עיקשותו ודבקותו של בנה, בבחירת לבו - מכניעים אותה, ולמרות שאינה שלמה עם הרעיון, היא מצווה לערוך את החופה מיד.

לאחר שלוש שנים, מגיעים המחותנים עם שיינדלה, הכלה, לביתה של מירל'ה. הקונפליקט על השליטה בבית ובעסקים מתעצם, מירל'ה נכנעת ומעבירה את כל רכושה לשליטת בניה וכלתה, אך היא אינה עומדת בסדר החדש ומבקשת מפלט בביתו של שולמן, מנהל עסקיה לשעבר. עשר שנים חולפות וביום בר המצווה של נכדה, מגיע יוסל'ה, בנה להזמינה ולבקש סליחתה. מירל'ה אינה מוכנה להתפייס עם משפחתה שפגעה והשפילה אותה, רק כשמגיע נכדה האהוב, היא נכנעת ומוכנה לשוב אל חיק משפחתה.

"מירל'ה אפרת", הוא מהמחזות המפורסמים ביותר של תיאטרון היידיש. הצגת הבכורה התקיימה ב-29 באוגוסט, 1898. את תפקיד מירל'ה שחקו ב"הבימה" חנה רובינא (1939), ליא קניג ומרים זוהר לסירוגין (1987).

 

 

Mirale Efrat

by Yacov Gordin

 

Play: 670

Opened: 2/09/13

Adapted and translated by  Hanan Snir

Translation from Yiddish & Music: Avishai Fisch

Set Design: Alexandra Nardi

Costume Design: Svetlana Berger

Musical Director: Avi Benyamin

Lighting Design: Meir Alon

 

 

Cast

Mirale Efrat: Gila Almagor Agmon

Yossele, her eldest son: Yoav Donat

Dunia, her younger son: Nir Zelichovsky

Machle, her housekeeper: Sandra Sade

Shalmon, her business manager: Shmil Ben Ari

Nachumche: Michael Koresh

Hana-Dvoire, his wife: Ruthi Landau

Sheindele, their daughter: Hila Feldman

Shloimele, her grandson: Ilai Eldar/Manor Hakak/Shahar Taboch/Elad Fishman

People of the Town: Netzer Aloni, Liri Or, Leon Nunin/Zvi Levi, Amitai Shani

 

Mirale Efrat, a rich businesswoman from Grodno arrives to Slotzk to be present at the wedding of her eldest son Yossele. The bride’s parents, poor simple people, come to meet her. Mirale, disappointed with her future relatives, decides to cancel the match. Nevertheless, Yossele is determined to marry the girl. Mirale gives up and orders an immediate ceremony. After three years, we meet both families in Mirale’s home. Sheindele, her daughter in law, and her parents try to take over Mirale’s house and property. Sheindele’s incites Yossele and Dunia against their own mother. Under the constant pressure, Mirale gives up her property on behalf of her two sons. Mirale’s house and business are completely taken by Sheindele and her family. Mirale, who can’t tolerate the new situation any longer, leaves her house and moves to Shalmon’s, her business manager. Ten years have passed. Mirale is still in Shalmon’s house. Yossele comes to invite his mother to his son’s ‘’Bar-Mitzvah’’. Mirale, still very hurt, refuses his invitation. Sheindele takes upon herself to bring her mother in law back home, but after a bitter confrontation with Mirale, gives up. At last, her grandson, Shloimele, persuades Mirale to return to the family’s house.

 

"ההפקה החדשה ב'הבימה' שאותה ערך וביים ברגישות גדולה חנן שניר, בנוייה סביב אישיותה הבימתית המרשימה של גילה אלמגור השחקנית הכי ישראלית ולא מזרח אירופאית מכל השחקניות שגילמו את התפקיד הזה עד כה. הביצוע שלה הוא נוקשה ומאופק, אך גם בהיר ומדוייק. זהו ביצוע חזק, משכנע, כואב וריאליסטי מאוד. בתפקידי המשנה ניתן לציין את הילה פלדמן הסוערת בתור הכלה מהגהינום, סנדרה שדה כמחלה המשרתת הנאמנה, ושמיל בן ארי כשלמון, מנהל החשבונות טוב הלב וכן הילד מנור חקק המגלם בחן רב את הנכד שליימלה.

שי בר-יעקב. "ידיעות אחרונות". 29.11.2013

"חנן שניר העמיד הפקה המוטה לצידה של מירלה. הילה פלדמן בתפקיד הכלה שיינדלה, מעזה להיות גסה, צעקנית ובוטה, כמעט ללא מעצורים וזה יאמר לזכותה, מה שמערער במידה רבה את אמינות התנהגותה בתמונת ניסיון הפיוס. אבל הדבר המעניין ביותר בהפקה זו הוא השחקנית שמגלמת את התפקיד הראשי. גילה אלמגור היא כמובן במעמד המתאים ומירלה שלה מאופקת מאוד, כמעט יבשה, ולכן בעלת עוצמה גם בעלייתה וגם בנפילתה.

ההפקה כולה נטולת סימנים יידישאים וכמנהגו של שניר, עניינית, רגישה ומשוחקת כיאות. באתי ללא ציפיות גבוהות ומצאתי עצמי מוחה דמעה מזווית העין. אח, הלב היהודי החם.

מיכאל הנדלזלץ. "הארץ". 28.01.2014

"המחזה חשוב, מעניין, כדרמה משפחתית על בני אדם. הבימוי של חנן שניר מרשים ומרגש. זה לא רק יידישקייט , אלא גם תיאטרון. עם עלילה, נושא, דמויות. מלחמת קיום של משפחה בורגנית, קצת פולקלור יהודי וכל השאר. אשר למשחק, יש לציין את גילה אלמגור בתפקיד מירלה. היא מציגה ומעצבת דמות למופת. הילה פלדמן בתפקיד הכלה שיינדלה, אולי הגזימה קצת בהדגשת הרוע של הדמות. צל"ש מיוחד מגיע לצמד-חמד מיכאל כורש ורותי לנדאו, שהיו חביבים, מצחיקים ומרשימים. גם יתר השחקנים עשו את שלהם כמו שצריך - אחד אחד. בקיצור, יש מה לראות.

בן עמי פיינגולד. "מקור ראשון". 02.12.2013