האנוסים
מס' הצגה: 45
הצגת בכורה: 27/12/1938
מספר הצגות: 81

יוצרים


שחקנים


דון כריסטובל די מונדדורה :
שמעון פינקל
דון מיגואל :
ארי ורשבר
דון אסטבן :
יהושע ברטונוב
דון איזידרו :
חיים אמיתי
דון גרסיה :
רפאל קלצ'קין
דון אלוארו :
ארי קוטאי
דון רמירו :
שלמה ברוק
פאטר תומס טורקוומדה :
אהרון מסקין
יוסף גלנטי :
ברוך צ'מרינסקי
דונה איזבלה :
חנה רובינא
דונה קאטאלינה :
אינה גובינסקה
דונה מנציה :
שושנה דואר

 המחזה עוסק בחיי היהודים בספרד תחת אימת האינקוויזיציה של המלכה איזבלה, תוך הדגשת ההשלכות האקטואליות על המתרחש בגרמניה באותם ימים ממש.

 

שיאו של המחזה הוא בעימות בין איזבלה, מלכת קסטיליה, לאינקוויזיטור טורקוומדה, המאיים עליה בייסורי גיהנום ומאלץ אותה להפר את הבטחתה לדון כריסטובל האנוס להציל את דונה קטלינה, אהובתו.

 

בתמונה האחרונה במחזה , המתרחשת בבית הרב גלנטי, האנוסים מתפללים לנפשם של היהודים המובלים לטבח. דון כריסטובל, שהתעלם במשך שנים ממוצאו היהודי, מבקש להרשות לו לקדש את השבת יחד עם שאר האנוסים.

 

הנוכחים רואים בו בוגד, אך גלנטי מקבל אותו באהבה : "ברוך תהיה לנו, נער תועה שחזר הביתה !" בשעה שהאנוסים מקבלים, בזימרה ובתפילה, את פני שבתם האחרונה, נכנסים שלחי האינקוויזיציה לאוסרם.

 

בהצגה הזו השתלבו לראשונה תלמידי האולפן הדרמטי של תיאטרון "הבימה" בתפקידים ראשיים.

 

 

"בהזדמנות אחרת מסרתי על הצגה זו סקירה מלאה ומקיפה אשר בה הדגשתי את הרמה העליונה באמת להצגה מופתית זו. כאן אסתפק רק בהערות אחדות. רובינא בדמות המלכה דונה איזבלה הייתה גיבורת הלילה ההוא. מעולם לא ראיתיה בתפקידיה השונים כה מעורה בתפקיד כבמלכה הספרדיה. ראיתי תמונות רבות במוזיאוני ספרד בקשר עם מלכה זו ודומה כאילו מהן אימנה רובינא את דמותה הנהדרת. להקת ה"דונים" האחרים מלאת טיפוסיות, אמיתיות ועסיסיות כאחת ומוכיחה על לימוד התנאים בימים ההם מכל צד.

פינקל וורשבר מייצגים יפה את שני הקצוות ליהדות הספרדית בימי ירידתה. התפאורה מספיקה בהחלט והגוון הכללי מרעיד את הלבבות וממסמרם למהלך המחזה בכל רגע מרגעיו. רק על אחת הצטערתי - שטורקוומדה הוצג כדחליל.

איתמר בן אב"י. במה ג' 1939