טוביה החולב
מס' הצגה: 71
הצגת בכורה: 25/12/1943
מספר הצגות: 275 (בשתי ההפקות)

דמותו של טוביה החולב נולדה ביצירתו של שלום עליכם, "המונולוג". במשך השנים עבר המחזה גלגולים בימתיים רבים : הצגות תיאטרון בארץ, באירופה ובאמריקה, ערבי קריאה וכמונודרמה. כמ כן, תורגם המחזה לשפות רבות.

 

פרשת חייו של טוביה, הדמות הבלתי נשכחת, ועלילותיה :  יחסיו עם אלוהיו, עם הסובבים אותו  : בני עמו, אשתו, בנותיו, קרוביו, מכריו היהודים והנוצרים, באים לידי ביטוי בעטו של אביר ההומור שלום עליכם המעניק למחזה מתח ואקטואליות ההופכים אותו לחוויה רגשית-תיאטרונית עמוקה.

 

"אם נצא מההנחה שהצגת בכורה היא בדרך כלל הגרועה שבהצגות, הרי יש לצפות לכך שהמחזה "טוביה החולב" יהפך לא רק מסמר העונה אלא לאחת מאבני היסוד שברפרטואר "הבימה". הייתה הרגשה שהפעם יושבים בתיאטרון אמיתי. השחקנים שיחקו תוך הזדהות טבעית עם תפקידיהם והקהל חווה עמם את תהפוכות הגורל.

לאחר הצגה טובה באמת, מתחיל עיקר ההנאה ברגע שיורד המסך, בשעה שיצאת החוצה, שהגעת הביתה, והייתה לך ההרגשה הברורה כי התיאטרון העשיר אותך הפעם. ואילו הפעם לא ניהננו מהבימה. לא ! אלא... חיינו עימה, עקבנו בחרדה אחרי הרפתקאותיו הטראגיות של טוביה בשני גלגוליו. נצרבנו באש החרטה והתשובה ביחד עם חוה בתו, חשנו את צערה העמוק של גולדה האם במשחקה של גובינסקה ומעל הכל הרגשנו את משק כנפיו של הגורל היהודי רווי היסורים ואכזב. בילינו ערב בתיאטרון ראוי לשמו."

חיים גמזו. "הארץ". 30.12.1943